Fonksiyonel Antrenman

Fonksiyonel Antrenman2018-07-18T20:07:00+03:00

FONKSİYONEL ANTRENMAN

Fonksiyonel Antrenman Nedir?
Fonksiyonel antrenman, vücudun işlevsellik kazanmasını, hareket yetilerinin artmasını ve direncinin artmasını sağlayan bir antrenman disiplinidir. Bu antrenmanlar vücudun tamamını çalıştırmaya yöneliktir ve değişik sıklıklarla değişik şekillerde tekrar edilerek vücudun antrenmana cevap verme süresini kısaltır.
Fonksiyonel antrenmanın her bir tekrarı fırlatma, itme, çekme, çömelme, zıplama ve ivmelenme hareketlerinin farklı sıklık ve zorluklarla tekrar edilmesinden oluşur.
Fonksiyonel antrenmanın zorluk seviyesi kademeli olarak arttırıldıkça sporcu daha dengeli, kuvvetli, esnek ve dirençli bir vücuda sahip olur. Kasların tamamı birbiriyle uyum içerisinde çalışır ve bu sayede vücut dengesi artar. Fonksiyonel antrenmanların tüm bu faydaları sayesinde sakatlık riski de azaltılmış olur.
Fonksiyonel antrenmanlara başlamak için herhangi bir spor altyapısı gerekmez. Profesyonel sporcular da fonksiyonel antrenman yapabilir, hayatın da hiç spor yapmamış olan insanlar da fonksiyonel antrenman yapabilir. Fonksiyonel antrenman herkesin durumuna göre farklı zorluklarda yapılır.
Fonksiyonel antrenmanın normal spordan en büyük farkı vücuttaki tüm kasları farklı bir koordinasyon içerisinde çalıştırıyor olmasıdır. Farkında olmadan tüm hareketler doğal akışında yapılır. Yanlış sporlar yüzünden vücutta oluşabilecek asimetrileri engeller ve vücudun tamamının aynı düzeyde gelişmesini sağlar.
Jineste’ye gelerek uzman spor eğitmenlerimizin eşliğinde fonksiyonel antrenman programı hazırlayıp sporunuzu yapabilirsiniz. Soru sormak ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.